EU průkaz zdravotního pojištění, jaké má uplatnění v zahraničí? Jak mi pomůže tato modrá kartička na cestách po EU?

Kupovat investiční zlato nebo nekupovat?
11.4.2018
Stačí si vybrat 😉
8.6.2018

EU průkaz zdravotního pojištění, jaké má uplatnění v zahraničí? Jak mi pomůže tato modrá kartička na cestách po EU?

 

Evropský průkaz zdravotního pojištění         fakta a mýty🥊

Řada lidí se domnívá, že po vstupu ČR do EU a zavedení evropských průkazů pojištění již nepotřebují pro cesty po Evropě klasické cestovní pojištění. Ve skutečnosti je to ale poněkud komplikovanější.

Při cestách po zemích Evropské unie totiž máte s modrou kartičkou od své české zdravotní pojišťovny možnost využít lékařskou péči financovanou z veřejných zdrojů. Vztahují se na vás ale stejné podmínky jako na občany státu, ve kterém vyhledáte nezbytné lékařské ošetření. Na rozdíl od ČR ale bývá v jiných zemích poměrně vysoká spoluúčast pacienta za lékařský zákrok či vysoké doplatky za léky, jejichž zaplacení se bez klasického cestovního pojištění nevyhnete. Základní pojistka obsažená v rámci Evropského průkazu ZP se také nevztahuje na přepravu nemocného zpět do vlasti a na ošetření v soukromých ordinacích, které jsou především v západní Evropě v převaze. Je proto doporučováno uzavírat si i na krátké cesty po Evropě klasickou cestovní pojistku. A podle čeho byste vedle destinace a doby cesty měli vybírat?

Hlavní položkou a také hlavním rozdílem mezi jednotlivými nabídkami pojistek jsou tzv. léčebné výlohy. Limit pro pojištění léčebných výloh kryje například náklady na akutní lékařské zákroky, hospitalizaci, léky či transport nemocného do lékařského zařízení a případně zpět do vlasti. Zdravotní péče v zahraničí je často velmi nákladná, a pro nepojištěného cestovatele se tak i vcelku banální zranění může stát velkým problémem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *